|
ثبت نام
نشست علمی 17 فروردین 1395 PDF Print نامه الکترونیک
نوشته شده توسط مدیر سایت   
سه شنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۳
جلسه سه شنبه ۱۷ فروردین ۹۵ مسجد پیامبر اعظم ص.
نکات و پیشنهادات عملیاتی در اقتصاد مقاومتی توسط اعضا.

۱)اقتصاد مقاومتی مستلزم اینست که از ناحیه دولت اقدام و عمل شود. مواردی مثل پرکردن ظرفیت خالی بخش تولید مطرح شده. بینش واحدی در تیم اقتصادی وجود ندارد.کمیته اقتصاد مقاومتی ظاهرا انسجامی ندارد، مجموعه اسناد و قوانین و بودجه میتواند راهگشای دولت در اقدام و عمل باشد.
۲)وبلاگ amaliran.weblog.ir
امنیت ایران خیلی خوب است، سازمان فضایی تعطیل شده، هسته ای هم تعطیل، بحث تحولات و فراز و فرود در سازمانها بسته به دولتها،حتی در نظری مثل بانکداری اسلامی هم اتحاد استراتژیک وجود ندارد، پیشنهاد انتخاب نهادی موجود مثل یک بانک جهت نمایش امکانپذیری اقتصاد مقاومتی بصورت الگو و نمونه.
۳)تناقض در گفتمان ها در سطوح عالی مثل طرح بحث اخلاق در مقابل اقتصاد مقاومتی، تضاد در برداشتها از مفاهیم اقتصاد مقاومتی، نیاز به واژه سازی در سطح شبکه های اجتماعی، تبیین مفاهیم، تبیین وظایف دولت، طرح انتقاد علمی از اقدامات دولت در مواردی مثل آزادسازی واردات کالاهای لوکس، اقدامات فعالانه مثل رصد و پیشبینی شرایط
۴)در کوتاهی در اقتصاد مقاومتی همه متهم هستند، دکترین یا استراتژی واحد وجود ندارد، باید این مفهوم را در برنامه ها و قوانین، و... در قالب راهبرد و راه وارد کرد، باید ابعاد اقتصاد مقاومتی (تهاجمی) را شناسایی کرد، در حوزه ها و اجزا مثلا در انرژی، صادرات و... از اقتصاد ملی این بحث چه چیزی از ما طلب میکند؟ ابعاد مختلف فرهنگی، نظامی، رسانه و... مثلا تعیین شاخصها حول محور اصلی اقتصادی، بررسی شود.
۵)جزوات خلاصه شده طی چند ماه پیش به تازگی در بانک مرکزی بعنوان برنامه های اقتصاد مقاومتی طرح شده است. نرخ بالای بیکاری و رکود، حجم بالای نقدینگی، فشار سیستم بانکی بر بدهکاران تولیدی، سیاستهای مخالف اقتصاد مقاومتی، نیازمند انتصاب افرادی معتقد به برنامه و خواست رهبری هستیم به عنوان نمونه پاداش سنگین هیات مدیره یک شرکت خاص،
کاهش هزینه ها،ارسال تیمها به خارج، ماموریت خارجی، سمینارها، تقویت صنایع کوچک، کشاورزی، تصمیم دولت برای کاهش تمرکز در رشد اقتصادی طی سالهای اول و ایجاد رشد در سال آخر جهت بهره‌برداری سیاسی و انتخاباتی، بنابراین اولویت با نیروی انسانی متعهد است، سازندگیهای قبلی با نیروی متعهد و تحت فشار تحریم و کمبود منابع انجام شد، کارها باید اعتقادی انجام شود، الزام رسمی دولت و وزرا به کار در حیطه اقتصاد مقاومتی. بخشنامه به سیستم بانکی برای فریزر تولیدگران بدهکار و مهلت مجدد برای خروج از رکود.
۶)ورود فعالتر افراد معتقد به این حوزه، استفاده از ظرفیت بسیجی مثلا در ایجاد مرغداری، پرورش ماهی در روستاها با هزینه کم با استفاده از ظرفیت مالی سپاه مثل بانکها و موسسات مالی.
۷)تعیین تفاوت‌های برنامه اقتصاد مقاومتی با برنامه های توسعه قبلی مثلا تمرکز دولت بر تعدیل آیا همراستا با اقتصاد مقاومتی است؟ برگزاری سمینارها در نیمه نخست.
۸)جلسه نگرش مدیریتی در قرآن کریم و ارایه مقاله با موضوع عمل، بحث نظارت بر مدیریت اقتصاد مقاومتی.
۹)ایجاد هسته در پیشبرد بحث اقتصاد مقاومتی، نرخ تولید مشخص شده نیاز به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری دارد که وجود ندارد، نیاز به افزایش بهره‌وری کارخانجات دولتی است، بحث خصوصی سازی.
عارضه یابی شود، سرمایه سیار وجود دارد قابل جذب نیست، مشکل اختصاص منابع به بنگاه های کوچک و مشکل نظارت بر آنها و انحراف آنها لازم است به سمت بنگاه بزرگ است.
۱۰)ارتباط اقتصاد با سایر سیستم ها مثل فرهنگ و...، ترویج شعار تاجر بودن ایرانی ها در مقابل تولیدگری، سبک مدیریت پویا در مقابل سبک کند و تشریفاتی.
۱۱)ساده بودن بحث اقتصاد مقاومتی بر خلاف ظاهر آن، استفاده از تجارب دیگران، توجه مدیران عالی به موضوع و اعتقاد ایشان به آن پیش نیاز این طرح است. باید مدیر عالی طرح مشخص شود که بهترین گزینه خود رهبری است، کیفیت کلید حل همه مشکلات اقتصادی است.
یادداشت: سهم منابع اقتصادی خارج از اختیار دولت حداکثر ۲۰% است دولت اگر نتواند از هشتاد درصد خودش استفاده کند چگونه از این بخش استفاده کند؟ همچنین هزینه و دستاوردها و نتایج دو بخش قابل مقایسه است. سهم تحریم از اشکالات حدود یک به ۳۲ است در حالی که تمرکز دولت بر این قسمت بوده است.
۱۲)جمعبندی: مطالب گفته شده همان سخنان رهبری است در ملاقاتهای اخیر، کمرنگ شدن انقلابی گری، لزوم حفظ روحیه انقلابی یعنی آگاهی به وظایف و مسوولیت و فداکاری برای انقلاب، مشکل اصلی وجود دو گرایش وفاداری به انقلاب و تعامل با دنیا به روش متعارف، سال مطالبه گری انقلابی بدون توقع و پیگیری منافع شخصی، افزایش اخلاص و دریافت امداد الهی.
آخرین به روز رسانی در سه شنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۸
 

عضویت در کانال رسمی انجمن

 

کانال رسمی تلگرامی     -     تالار گفتگوی ازاد

جهت عضویت در کانال تلگرامی انجمن جهت اطلاع از بروز رسانی سایت و دریافت مطالب اعضاء انجمن از طریق تلگرام بر روی تصویر کلیک نمایید.