|
ثبت نام
وقتی صادرات کاهش و واردات بی‌رویه افزایش یافته، بدیهی است اقتصاد مقاومتی پیاده نشد PDF Print نامه الکترونیک
نوشته شده توسط مدیر سایت   
شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۵

وقتی صادرات کاهش و واردات بی‌رویه افزایش یافته، بدیهی است اقتصاد مقاومتی پیاده نشد

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا، محمدجواد ایروانی ، وزیر اسبق اقتصاد و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره برنامه‌های این مجمع در دوره جدید برای تحقق اقتصاد مقاومتی در برنامه  «چوب خط» شبکه افق گفت: راهبرد مجمع در  در دوره جدید مجمع تشخیص نظارت و ارائه الگوی نظارت است.

 

وی با بیان اینکه نظارت بر دو بخش راهبردی و حسن اجرا است گفت: دو رویکرد در نظارت  وجود دارد رویکردی که یک سری شاخص‌های کلان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و به ارزیابی مواردی همچون تورم، رشد و ضریب جینی در دوره‌ای می‌پردازد اما این شاخص‌هایی است که اگر اقتصاد مقاومتی نبود نیز وجود داشت بنابراین برای ارزیابی اقتصاد مقاومتی معیار دقیقی نمی تواند باشد و نظارت بر حسن اجرا که راهبرد جدید مجمع نیز همین است.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام  در مورد نظارتی که برای  اجرای اقتصاد مقاومتی در برنامه مجمع است گفت: نظارت بر حسن اجرای هر 24 بند اقتصاد مقاومتی وجود دارد و باید ببینیم هر بند این 24 بند در مقام اجرا چقدر به تحققش نزدیک شده است و این احتیاج به شاخص هایی دارد.

 

ایروانی در توضیح افزود: مثلا برای بند اول سیاستهای اقتصاد مقاومتی دو هدف ذکر شده است؛ توسعه کارآفرینی و حداکثر کردن مشارکت آحاد جامعه؛ حال باید ببینیم  با چه عواملی می‌توانیم این هدفها را محقق کنیم که ممکن است به این نتیجه برسیم که آن با توسعه کسب و کارهای خرد، کوچک و متوسط و برقراری سیستم تأمین مالی بانکها امکان پذیر است که برای هر یک از این عوامل موفقیت باید شاخصی برای انداره گیری ارائه شود.

 

وزیر اسبق اقتصاد آفتهای اقتصاد مقاومتی را توجیه کارهای نامرتبط به اسم اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: واردات آب معدنی  بدیهی است که با اقتصاد مقاومتی در تعارض است.

 

وی با بیان اینکه اگر افرادی ادعای پیشرفت در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی دارند الگویشان را ارائه دهند گفت: بدون الگو تحقق اقتصاد مقاومتی غیر ممکن است و اگر محقق بشود تولید رونق می‌گیرد چرا که جان اقتصاد مقاومتی تولید صادرات محور است اما وقتی صادراتمان کاهش پیدا کرده باشد و واردات بی‌رویه صورت بگیرد مشخص است که سیاستهای اقتصاد مقاومتی به درستی پیاده نشده است.

 

عضویت در کانال رسمی انجمن

 

کانال رسمی تلگرامی     -     تالار گفتگوی ازاد

جهت عضویت در کانال تلگرامی انجمن جهت اطلاع از بروز رسانی سایت و دریافت مطالب اعضاء انجمن از طریق تلگرام بر روی تصویر کلیک نمایید.